bohyška

V poslední době se velmi rozrůstá počet lidí, kteří začínají pěstovat bohyšku neboli hostu. Je to především kvůli své nenáročnosti a pěknému dekorativnímu vzhledu. Má nejenom okrasné listy, ale také květy, které mají velmi zajímavé barvy jako je fialová, modrofialová nebo bílá.

Jaké prostředí potřebuje?

V tom je bohyšky největší plus. I když má ráda vláhu a hnojiva, pokud je nedostane, nevadí. Prostě si bude růst tak, jak zrovna může a přizpůsobí se podmínkám. Tím pádem ji můžete zasadit úplně všude a ona neuhyne. Nejlépe však roste na čerstvé a hnojené půdě.

Co ale nesnáší, je světlo. Nejlepší pro bohyšku je ranní slunce nebo stín. V tom poroste nejlépe. Kdyby byla příliš moc vystavovaná slunci, může dojít ke kroucení listů a rozvoji chorob na listech. To se liší podle druhů.

Bohyška se může pěstovat také v nádobách. Zejména menší a střední druhy. Jsou však náročnější na vodu a živiny.

Druhy a potřeba světla

  • Bílé panašované a žlutolisté odrůdy – neuplatní se ani v celodenním stínu, ale ani světlo přes celý den jim neprospívá. Nejlepší je jenom několik hodin, zejména zrána nebo odpoledne. Jinak může dojít k tomu, že barva nebude výrazná.
  • Zelenolisté odrůdy – mohou být na světle i ve stínu.
  • Šedé a modrolisté odrůdy – především mají rády stín, ale mohou snést i světlo bez změny barvy.

Škůdci

Bohyšky nejsou náchylné k nemocem nebo škůdcům. Jediní, kdo je mají velmi rádi, jsou slimáci a hlemýždi. Pokud chcete bohyšku chránit, je dobré se během dne podívat zespodu na listy, kde slimáci a hlemýždi vyčkávají. Především ji ožerou, což ubírá bohyšce na kráse. Kromě zkažené okrasnosti bohyška přežije ve zdraví.

Pokud k obraně bohyšky použijete chemickou ochranu, doporučuje se zvolit přípravek, který má v sobě metaldehyd. Granulí nemusíte pod květinu sypat mnoho, stačí pár. Slimáky to přiláká a vy se jich tak jednoduše zbavíte.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno