kdy sadit česnek

cesnek

 

Populární koření, česnek, se pyšní mnoha pozitivními vlivy na zdraví a nezaměnitelnou chutí. Jeho slavné účinky lidé objevili již ve starověku. Pojídáním česneku si zajistíte věčné mládí a zdraví. Česnek kuchyňský, nejpoužívanější odrůda, se k nám dostala z Asie. Spolehněte se na jeho dezinfekční schopnosti. Obsahuje vitamín C, A a B, jód či selen. Posiluje tak lidské tělo. Dokonce zvyšuje sexuální aktivitu a naopak snižuje hladinu cholesterolu. Odbourává stres. Pomáhá proti akné a vylepšuje stav pleti. Odhání rakovinu a snižuje krevní tlak. Česnek čistí cévy a ničí parazity v těle. Jeho účinky ocení cukrovkáři i běžný uživatel proti chřipce a bolesti v krku.

Ideální měsíc pro sadbu je prosinec

To se však odvíjí od aktuálního počasí. Dříve jsme byli zvyklí na studené podzimy, ale nyní jim přeje spíše pěkné počasí s dostatkem srážek. To není pro sadbu česneku vhodný čas. Do nehnojené částečně zmrzlé půdy se vkládají pěkné namořené stroužky česneku. Pozdější sadba zamezí dřívějšímu růstu. Brzký růst není pro česnek vhodný, únorový mráz ho zničí. Někteří zahrádkáři sadí česnek na jaře. Správná teploty půdy pro sadbu česneku je pod 9 stupni Celsia. Zmrzlá půda neobsahuje houbové choroby způsobující hnití česneku.

Spoléhejte jen na kvalitní česnek

Vždy se informujte o druhu česneku. Některý se sází na podzim, jiný na jaře. Před sadbou si připravte záhon na slunném stanovišti. Česnek miluje dobře propracovanou středně lehkou propustnou půdu. Půdu zbytečně nehnojte, snad jen dobře uleželým kompostem. Do zrytého vypleveleného záhonu umístěte jednotlivé namořené stroužky. Ochrana proti houbovým chorobám se vyplatí. Střídejte místo jeho pěstování, pak se vyhnete obtížím. Oloupané česnekové stroužky sázejte na podzim asi 8 centimetrů hluboko, na jaře hloubku sadby snižte na polovinu. Myslete na dostatečný prostor, česnek musíte pravidelně okopávat, aby se provzdušnil a nechytl plíseň.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]

Zdroj foto: shutterstock.com


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

3 KOMENTÁŘE

  1. Sázejí se všechny stroužky mimo poškozených nebo chorobných. Termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby asi 6 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží.

  2. Během celé vegetace je vhodné rozrušovat půdní škraloup, hluboká kultivace je nevhodná. Na jaře až do výšky porostu asi 15 cm je velmi prospěšná opakovaná kultivace napříč řádků lehkými branami nebo vidlemi. Později se udržuje kyprý povrch pouze mezi řádky a v řádcích se odpleveluje ručně. Pokud se odpleveluje chemicky a půda netvoří škraloup, kultivace je zbytečná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno