surfínie

Jarní počasí je jako stvoření pro práci na zahradě. Ženy si potrpí na květiny, setí mrkve a hrášku musí počkat. Toužíte po rozkvetlém parapetu, který vám bude každý závidět? Nebojte se, pěstování není žádná věda. Největší úspěch sklízejí balkónové rostliny, pelargonie a surfínie.

Jak na pelargonie?

Odolným a nádherným pelargoniím se říká lidově muškáty. Dělí se na vzpřímené a převislé druhy, oběma možnostem nechybí krása. Při výběru rostlinky se zaměřte na sytost zelené barvy na listech a podívejte se, zda nemají na spodní straně listu nějaké škůdce. Vzpřímené muškáty jsou pevné a výhony dužnaté. Pyšní se červenou, fialovou či růžovou barvou. Pěstování je možné za oknem i na záhonu. Věděli jste, že existují druhy pelargonií, které zdobí obývací pokoje? Říká se jim „angličanky“ a mají ozdobné listy.

Převislé muškáty mají styl

Nejpopulárnější balkonovou rostlinou jsou převislé muškáty, které mohou mít nejrůznější barvy květů. Nikdy nedávejte pelargonii ven brzy, až po lednových mužích. Hořce byste zaplakali. Rostliny rostou v subtropických oblastech a potřebují dostatek světla a hlavně tepla. Umístěte je na jih, jihozápad či jihovýchod, nikdy ne na sever. Investujte do substrátu, dbejte na jeho kvalitu. Pokud máte domácí kompost, nemusíte už přihnojovat.

Božské květy surfínie

petúnieMilovnice balkónových květin znají jistě překrásné surfínie – petúnie modré, růžové, bílé či purpurové barvy. Stonky s květy umístěte do truhlíku na balkón či terasu. Vyberte slunné stanoviště anebo polostín. Surfínie zbožňují vydatnou zálivku a velký zdroj světla. Převislé petúnie se ženou za slunečním svitem, ale nesnesou silné deště a vítr. Rostlinky potřebují kvalitní substrát a pravidelné přihnojování. Dejte si pozor na mšice a třásněnky, které ohrožují muškáty i surfínie. Mšice i třásněnky zahubíte chemickým postřikem.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

3 KOMENTÁŘE

  1. Z původních pelargonií, jež jsou domovem v jižní Africe, pochází dnes známých téměř 240 druhů. Odtud se bere jejich vitalita a odolnost, s kterou přežijí i v méně vhodných podmínkách: krátkodobé, několikadenní sucho je neumoří, porostou a pokvetou, ať máte balkon nebo okna orientovaná na kteroukoliv stranu.

  2. Než nakoupíte převislé muškáty (Pelargonium peltatum), zkontrolujte truhlíky, které pro výsadbu máte. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky s třemi až pěti knoty, které v letních vedrech nejen zajišťují plynulý přísun vláhy, ale vyrovnávají i teplotu substrátu.

  3. V zahradnických centrech dostanete rostliny kvalitní, silné a označené jménem – budete vědět, kupujete-li poloplné či plnokvěté odrůdy a můžete si být jisti i barvou (silné sazenice v tuto dobu už nakvétají). Cena jedné sazenice se obvykle pohybuje kolem patnácti korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno